Nepříjemná tvrdá kůže

Úvodní strana / Článek

Nepříjemná tvrdá kůže

Nepříjemná tvrdá kůže

Autor: Dáša Palšovičová | Publikováno: 28.01.2019 | Kategorie: Foot spa

Během naší praxe se s kolegyní často setkáváme s otázkami: “Proč se tvoří tvrdá kůže na chodidlech? ” Z čeho vznikají otlaky a kuří oka?” A také s tvrzením: “Čím častěji budu chodit na pedikúru, tím více se mi bude tvořit tvrdá kůže.” Na základě těchto opakovaných dotazů a tvrzení jsme se rozhodly Vám celý tento proces rohovatění vysvětlit.

Pokožka – vrchní vrstva kůže

Kůže nejen na nohou plní řadu rozmanitých funkcí. Mezi těmi hlavními je funkce ochranná. Kůže, zejména její vrchní část – pokožka, tvoří ochrannou bariéru před vniknutím škodlivých látek a mikroorganismů do těla. Pokožka je tvořena mnoha vrstvami buněk. Horní vrstvy neustále rohovatí, odumírají a odlupují se. Je to způsobeno tím, že buňky v horních vrstvách pokožky se postupně více a více vzdalují od zdroje krve a živin, takže pozvolna degenerují, naplňují se keratinem (rohovinou) a odumírají. Celá pokožka se obmění asi za tři týdny. Za celý život se z člověka oloupe asi 18-22 kg mrtvých buněk kůže. Buňky ve spodních vrstvách kůže se neustále dělí a vytlačují starší buňky k povrchu.

vrstvy kůže

Toto “tvrdnutí” či rohovatění je často součástí běžné ochrany pleti před tlakem či jinou formou lokálního podráždění. Je příčinou vzniku mozolů a kuřích ok na nohou.

A pokud se toto rohovatění kůže objeví v nadměrné míře – tedy dojde ke ztluštění vrchní vrstvy, jedná se o Hyperkeratózu, která je často spojené s přítomností abnormálního množství keratinu. Příčiny tedy mohou být genetické či fyziologické. Vliv mají také nevhodně zvolená obuv, nadváha, nedostatečná či přílišná hygiena. Stav pokožky také zhoršuje nedostatek vitamínů A, C, E a B-Komplex.

Zdravá chodidla

Povrch na nášlapných plochách chodidel by měla tvořit pevná, pružná a odolná vrstva, která mimo jiné chrání tělo před infekcí. Odstraňování zrohovatělé, tedy již odumřelé vrstvy, a celkové změkčování pokožky chodidel působí jako prevence jejího praskání. Odumřelá vrstva kůže již není hydratována podkožím, a proto je suchá a často praská. Odumřelé buňky jsou doslova rájem pro plísně a bakterie, které si na těchto buňkách doslova pochutnají. A pokud vznikne prasklina, či dojde k narušení kůže, tak se všechny tyto mikroorganismy dostanou do těla, dovnitř organismu.

Je potřeba tedy pokožku nohou – zejména chodidel, udržovat pravidelně v dobré kondici. Důležitá je správná hygiena, včetně důkladného vysoušení prostorů mezi prsty po koupeli či sprše, pravidelná hydratace – tedy promazávání pokožky nohou, a v neposlední řadě pravidelné odstraňování odumřelé zrohovatělé pokožky doma či profesionální pedikérkou. Pedikérka na základě informací od Vás (zdravotní stav, onemocnění, nošení pracovní obuvi, apod.) a vizuální prohlídkou nohou zhodnotí, jaký je vhodný postup při pedikúře a doporučí správnou domácí péči. Pravidelná pedikúra a správná domácí péče Vám odstraní tvrdou kůži, která se Vám tvoří, a tím zajistí zdravé a krásné nohy.

A nezapomínejte, že skvělá pedikúra v salonu Foot spa může být stejně zklidňující pro duši, jako pro Vaše chodidla. Rády Vás u nás přivítáme.

Tým Foot spa holek – Dáša a Věrka 🙂

Archiv všech článků →

Rychlý kontakt:

  • Adresa provozovny:
  • Hlavní třída 169/48
  • 736 01 Havířov